Chladničky

CHLADNIČKY - LEDNICE

Nevíte, jak vybrat chladničku a mrazák?

Zkuste si srovnat základní parametry a způsob, jak ji hodláte využívat. Zvažte nejdříve, co více využíváte, zda mrazák, nebo chladničku. Podle toho vybírejte a pak je srovnávejte s výrobkem tak, aby byla Vámi požadovaná kritéria splněna. Pokud tedy dáváte přednost čerstvým potravinám před zamrazováním, zaměřte svou pozornost spíše na funkce a možnosti chladničky. Naopak ti, kteří více využijí mrazák, by měli zvážit hodnoty a funkce spojené s její mrazící částí.

Objem lednice a rozmístění polic v úložném prostoru jsou snad nejdůležitější parametry pro plnou spokojenost s užíváním lednice. Užitný objem lednice by měl být vybrán na základě počtu osob v domácnosti, obecně se udává 50 - 70 litrů chladničky na osobu a 20 litrů mrazničky. Tyto údaje, a především ten u mrazničky, jsou však odvislé od životního stylu členů domácnosti. Jako základní parametr pro výběr však toto měřítko postačí.

Důležitý konstrukční parametr je vnější velikost u volně stojící lednice. Ta by neměla prostorově vyčnívat z řady ostatních spotřebičů (kuchyňské linky, myčky, pračky, atd.). K udávané hloubce lednice připočítejte 3 - 5 cm a k šířce lednice 1 - 2 cm na každé straně. Což např. u americké lednice není možné, ta vzhledem k pantům u dveří musí vždy přečnívat oproti vedlejší skříňce.

SPOTŘEBA ENERGIE - lednice i mrazáky jsou značeny od A+++ po E, kde A+++ je nejúspornější. Spotřebu elektrické energie uvádí všichni výrobci a prodejci. Ta je však udávána při ideálních podmínkách, tedy při instalaci lednice do prostor, kde je stabilně 20 °C, objem lednice je ze 70 % zaplněn a nedochází k častému otevírání dveří. To vše je v praxi trochu jinak. 1. července 2010 došlo ke stažení výrobků s nižší energetickou třídou než A. Lednice, které mají ještě energetickou třídu B, jsou jen doprodej stažených výrobků.

MRAZÍCÍ VÝKON - mrazící výkon a míra hlučnosti je závislá na kompresoru. Mrazící výkon je informace, která udává, kolik kg čerstvých potravin je Váš mrazák schopen zamrazit během 24 h. V nabídkách jsou domácí ledničky s mrazáky, jejichž mrazící výkon se pohybuje od 2-24 kg/24h. U samostatných mrazáků může mrazící výkon dosahovat i více než 40 kg/24 h.

AKUMULAČNÍ DOBA - s mrazákem je spjatá také hodnota akumulační doby, která udává dobu uchování potravin ve zmrazeném stavu v případě, že mrazák bude odpojen od elektrického zdroje. Hodnota akumulační doby není závislá na kompresoru, ale na kvalitě izolace mrazáku. Akumulační doba se pohybuje od 10 hodin výše. Čím vyšší je akumulační doba, tím lépe, zvláště v oblastech s častými výpadky proudu.

HLUČNOST - výrobci přistupují nejen k opatřením ekonomickým a ekologickým, ale také se snaží snížit míru hlučnosti spotřebiče na minimum. Uvědomíme-li si, že právě lednice je spotřebič, jenž je v chodu neustále, mělo by nás zajímat, zda bude jeho chod tichý, nebo se budeme doma překřikovat. Neměli bychom tedy podcenit údaj o míře hlučnosti. Měření hlučnosti je zabezpečováno autorizovaným servisem, přičemž jsou pro míru hlučnosti stanoveny normy (ČSN 36 1005 a metody pro jeho měření ČSN 01 1604 a 01 1605.), v nichž je uvedeno:

Mezní hodnoty hladiny akustického výkonu:

 • Chladnička s jedním okruhem bez ohledu na obsah 45 dB /A
 • Chladničky kombinované - jednokompresorové 45 dB /A
 • Chladničky kombinované - dvoukompresorové 47 dB /A
 • Mrazničky s obsahem 200 l 47 dB /A
 • Mrazničky s obsahem větším než 200 l musí splňovat hygienický předpis ohledně hlučnosti přípustné pro místnost, ve které je výrobek umístěn.

Při srovnávání vybraných adeptů jistě zjistíte, že jejich uvedená míra hlučnosti se pohybuje již i pod hranicí normy - lze nalézt chladničku s hlučností 36 dB. Hlučnost spotřebiče však mohou negativně ovlivnit sami uživatelé - především špatným a nevyváženým umístěním. Hlučnost ledničky se může znásobit, pokud se neujistíte, že stojí na všech nožkách - v opačném případě totiž může skříň rezonovat. Zdánlivou hlučnost ledničky také ovlivňuje prostředí, ve kterém je umístěna - tam, kde nejsou tlumící prvky (závěs, koberec, záclony, okolní nábytek), se bude jevit lednička podstatně hlučnější.

DALŠÍ FUNKCE:

 • Ever Fresh - Speciální vakuový systém pro uchování čerstvých potravin.
 • No Frost - Beznámrazový systém
 • Režim "Dovolená" - V tomto režimu nastaví chladnička 15 °C, aby se v ní během doby nižšího počtu potravin a méně častého používání netvořily nepříjemné pachy.
 • ECO - Tento program nastaví v chladničce úsporných 5 °C a v mrazničce - 18 °C.
 • Party - Funkce časovače a následné akustické indikace vychlazených drinků pro Vaši party.
 • AntiBacteria a další prvky antibakteriální úpravy jsou dnes již téměř standard. Jedná se o různé způsoby ochrany lednice před tvorbou bakterií a pachů, které narušují uložené potraviny.

DRUHY CHLADNIČEK:

 • Kombinované chladničky - U nás nejpopulárnější typ lednice, který nabízí prostornou chladničku i mrazničku (s dvěma dveřmi). Mohou mít jeden, nebo dva kompresory. V případě dvou kompresorů je vyšší pořizovací cena, ale můžete nastavit zvlášť výkon pro chladničku a zvlášť pro mrazničku. Tím lze efektivně ušetřit. Dnes už jsou i lednice s jedním kompresorem schopny nastavit zvlášť teplotu pro mrazničku a zvlášť pro chladničku díky speciálnímu ventilu.
 • Americké lednice (Side by side) - Lednice tohoto typu jsou dvoudveřové a nabízejí velký objem chladničky i mrazničky. Nejčastěji jsou 180 cm vysoké, 80 - 90 cm široké a 75 cm hluboké. Jak rozměry napovídají, tyto lednice jsou určeny do prostornějších bytů a domů užívaných početnějšími rodinami. Vysoký komfort představuje především kombinace chladničky a mrazničky (jedny dveře chladnička, druhé mraznička) v uzpůsobení "dvojitá skříň". Tento způsob zajišťuje pohodlný přístup k chlazeným i mraženým potravinám v lednici. Tyto lednice umí vyrábět led a distribuovat ho pomocí speciálního otvoru (šachty) umístěného ve dveřích mrazničky. Tento efektní systém je vhodný na party a okouzlení návštěv, rozhodně však není úsporný. Díky této šachtě totiž dochází k velkým únikům studeného vzduchu z mrazničky a tedy ke zvyšování spotřeby elektrické energie.
 • Jednodveřové - Jednodveřové lednice jsou buď úplně bez mrazáku, nebo kombinované s malou mrazící přihrádkou. Samotná mraznička pak nabízí většinou objem do 20 litrů. Výjimkou mohou být i lednice s mrazničkou mnohem větší, až 120 litrů. Avšak u tohoto typu lednice dochází k otevírání mrazničky zároveň s otevíráním chladničky a dochází tak k velkému úniku studeného vzduchu a tedy k výrazně vyšší spotřebě energie. Najdou se i výjimky, kde mrazák má svůj vlastní klopný zámek.
 • Monoklimatické - Tyto lednice nemají mrazničku. Nabízejí však obrovský prostor chladničky a jsou využívány především v prodejnách a gastronomických zařízeních. Nebo v domácnostech jako vestavné při vestavbě samostatná chladnička a samostatný vestavný mrazák.

Zaujala Vás nabídka kuchyní od firmy Nobilia?

Napište nám

 O nás

Nabízíme kompletní řešení vašeho interiéru, především kvalitních kuchyňských sestav od renomovaného německého výrobce NOBILIA®. Řešení na klíč od A-Z.
Rádi Vám poskytneme rady, či podporu při řešení návrhu Vaší kuchyně, nebo i celého interiéru Vašeho domova.

Kontakt

KUCHYŇSKÁ STUDIA
Praha 4
Praha 7
Tel: +420 720 533 089
e-mail: