MRAZÁKY – MRAZNIČKY

Většina rodin se s ohledem na prostor rozhodne pro ledničku s mrazákem. Ale pokud vám na zahradě uzraje sezonní ovoce, či máte přísun domácího masa, pak asi kombinace stačit nebude. Není nic snazšího než se poohlédnout po samostatném mrazáku.

Na co se při výběru zaměřit?

  • Jako u ostatních spotřebičů je i mraznička opatřena energetickým štítkem, který určuje, do které energetické třídy spadá daný výrobek. Z dlouhodobého hlediska - tedy abyste vůči menší pořizovací ceně neutratili posléze mnohonásobně více za spotřebu - dejte přednost energeticky úsporným mrazákům, jež spadají do třídy A.
  • Důležitým kritériem při výběru mrazáku je i její vnitřní objem - obecně se počítá pro průměrnou domácnost 40 - 80 l na osobu, pro úspěšné myslivce, rybáře a zahrádkáře je doporučeno počítat se 100 l na osobu. Další údaje, které by Vás měli zajímat, jsou hodnoty mrazícího výkonu, akumulační doby a neodmyslitelné ukazatele v podobě hvězdiček.

U samostatných mrazáků můžete volit mezi dvěma typy:

  • PULTOVÝ
  • SKŘÍŇOVÝ (zásuvkový / šuplíkový, policový)

Skříňové mrazáky Vám zaručí poměrně vysoký přehled nad uloženými potravinami. U tohoto typu mrazáků můžete ukládat potraviny buď do košů, nebo do celoplastových zásuvek. Můžete se také setkat s tím, že zásuvky jsou vybaveny popisky nebo ikonami potravin, které je v oněch zásuvkách nejlépe skladovat. Pokud si zvolíte mrazničku bez popisu, pak se doporučuje uložení čerstvých potravin do horních polic. Skříňové mrazáky oceníte zejména ve větších bytech, jejich přehlednost je výhodou. Oproti pultovým mrazákům jsou objemově menší (cca 50 - 270 l), menší zápor shledáváme v tom, že se jejich vnitřek ohřeje a pokryje námrazou během kratší doby. Máte-li možnost, pak si při výběru raději zvolte mrazák s celoplastovými zásuvkami, neboť u koše se může stát, že k němu potraviny přimrznou.

Pultové mrazáky jsou charakteristické svým vyšším objemem (i více než 500 l). Toto je jejich hlavní devíza. Pultové mrazáky ocení zejména ti, kdo konstantně zamrazují větší množství potravin - velké nákupy, ovoce a zelenina z vlastní zahrady, větší kusy masa, zvěřiny atd. Oproti zásuvkovým mrazákům však uskladnění potravin již nebude tolik přehledné - tento handicap se ovšem výrobci pokoušejí odstranit tím, že vybavují pultové mrazáky praktickými odkládacími koši.

FUNKCE

Mrazící výkon je údaj o tom, jaké množství potravin (jejichž teplota je těsně nad bodem mrazu) je mraznička schopná zmrazit na teplotu -16°C/ - 18°C během 24 hodin. Obvykle se u skříňových mrazniček setkáme s údajem 10kg/24 hod., údaj až 40 kg/24 hod. naleznete u vyšších modelů pultových mrazniček.

Mrazáky s funkcí Nofrost nás zbaví nepříjemné práce s odmrazováním. Funkce pro rychlé zmrazení potravin Superfrost automatika - mrazáku rychle poklesne teplota, po zamrazení potraviny pak automaticky přepne zpět do obvyklého chodu.

Akumulační doba mrazáku určuje, jak dlouho je přístroj schopen uchovat potraviny zmrazené po dobu, kdy je odpojen od přísunu el. Akumulační doba se pohybuje v rozmezí od 10 do 70 hodin. U zásuvkových typů mrazáků je samozřejmě tato hodnota nižší než u mrazniček pultových.

Počet hvězdiček označuje kvalitu mrazicího procesu - 4 hvězdičky jsou garancí teploty pod - 18°C, čímž zaručí vhodné prostředí pro hloubkové zmrazení; pro předem zmrazené potraviny jsou určeny prostory označené 3 hvězdičkami.

Ovládací panely a displeje. Mrazáky jsou vybaveny speciálními senzory určenými jak ke kontrole, tak k zajištění správné činnosti mrazničky regulací teploty, u vyšších tříd probíhá kontrola teploty elektronicky. Kontrolky na panelech pak informují uživatele o momentální vnitřní teplotě mrazničky, stupni mrazení přístroje. Mrazáky mohou být také vybaveny světelným a akustickým alarmem, jenž upozorní na zvýšení teplot nad danou mez.

Zaujala Vás nabídka kuchyní od firmy Nobilia?

Napište nám

 O nás

Nabízíme kompletní řešení vašeho interiéru, především kvalitních kuchyňských sestav od renomovaného německého výrobce NOBILIA®. Řešení na klíč od A-Z.
Rádi Vám poskytneme rady, či podporu při řešení návrhu Vaší kuchyně, nebo i celého interiéru Vašeho domova.

Kontakt

KUCHYŇSKÁ STUDIA
Praha 4
Praha 7
Tel: +420 720 533 089
e-mail: