Myčky nádobí

Myčky nádobí - podle čeho vybírat?

Myčka nádobí může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Oproti umývání pod tekoucí vodou podle výzkumů spotřebují různé typy myček o 35 - 60 % méně vody.

Spotřeba a kapacita – první parametr je kolik zašpiníte v průměru během dne nádobí. Když se ušpiní jen pár hrnků od kávy a několik talířů, bude rozhodně vhodnější pořídit si stolní, nebo užší myčku než myčku s kapacitou pro 12- 14 sad nádobí.

DRUHY MYČEK A JEJICH MOŽNOSTI

Myčky nádobí jsou na trhu běžně k dostání ve dvou základních rozměrech - 45 cm a 60 cm, což samozřejmě ovlivní kapacitu a spotřebu myčky. Vestavné myčky, volně stojící a podstavné (z myčky jednoduše stačí sejmout horní kryt a vsunout ji pod desku linky nebo ji i s krytem umístit v prázdném místě linky), trojkombinace - varné desky, trouby a myčky, které jsou vhodné zejména pro kanceláře.
Vestavné myčky s panelem - panel ovládání myčky je viditelný, pod panelem je namontováno na myčku kuchyňské čelo (dvířko). Pokud nám nevyhovuje takovéto řešení, je možné si pořídit vestavnou plně integrovanou myčku, u níž je ovládací panel umístěn na hraně dvířek zevnitř a z myčky nádobí pak z vnějšího pohledu není vidět nic.

Kapacita

Kapacita užších myček je 8 až 9 sad nádobí, širší klasická myčka pojme 12 až 14 sad. Vzhledem k tomu, že myčka nejlépe pracuje a plní své funkce, když je dostatečně naplněná, je nutné zvážit, kterou myčku si pořídíte. Pro dvoučlennou domácnost tedy doporučujeme užší myčku, pro vícečlennou pak vícekapacitní širší myčky nádobí.

Spotřeba vody a energie

Účinnost a ekonomičnost myčky jsou značeny od nejlepší (A) po nejhorší (G). Průměrná roční spotřeba elektrické energie (při jednom mytí denně) je u čtyřčlenné rodiny 400 - 650 kW. Průměrná spotřeba na jeden mycí cyklus je 11 l vody, přičemž by rozhodně neměla překročit 25 l. Myčku připojujeme na vodu, odpad a elektrickou zásuvku se samostatným okruhem a jističem.

Hlučnost myčky

U nejtišších modelů nedosahuje hlučnost 45 dB

FUNKCE MYČKY

I u tohoto spotřebiče platí, že čím novější a kvalitnější je, tím více komfortu a funkcí nám pravděpodobně nabídne.

Vnitřní prostor myčky

Prostor je rozdělen na horní a spodní. Obvykle tyto prostory obsahují koše na specifický druh nádobí a nejvýhodnější jsou koše přestavitelné, které umožňují variovat vnitřní prostor myčky dle potřeby. Praktické jsou speciálně uzpůsobené koše pro vinné sklenice a jiné křehké sklo.

Programy

Novější myčky jsou vybaveny vícero programy, které jsou rozděleny nejen podle teploty vody, ale také podle zaměření - můžete tak například využít k mytí program Bio či Eko. U vyšších modelů myček se zpravidla setkáte se systémy Senzorlogic či Fuzzy kontrol, Fuzzy logic, Automatic Šestý smysl, které samy rozpoznají naplněnost myčky, druh nádobí, stupeň jeho zašpinění, rychlost ohřevu vody a množství ztečené vody z nádobí, což jsou parametry, podle kterých pak automaticky vyhodnotí potřebný způsob mytí.

 • Aqua Stop je komplexní systém prevence proti úniku vody z pračky nebo myčky, který je schopen předejít riziku vyplavení bytu či domu.
 • Anti-bacteria - funkce (přip. program) garantuje odstranění 99,9 % bakterií z nádobí
 • Eco - tento program využívá enzymatické mycí prostředky nové generace. Je určený na umývání běžně anebo silněji zašpiněného nádobí, na kterém jsou zaschlé zbytky jídla, s nižší spotřebou elektrické energie. Teplota vody: 50 °C.
 • Multizone - volba vícezónového mytí (možnost mýt v horním nebo dolním koši)
 • Noční program - speciální program vhodný pro noční chod myčky - hlučnost dosahuje pouze 39 dB
 • Odložené mytí - funkce, která umožňuje odložit mytí (o 1-24 hodin) a automaticky zapnout myčku tehdy, když to uživateli nejvíce vyhovuje
 • Party program - speciální program a sada držáků pro mytí až 48 skleniček
 • Program pro intenzivní mytí (Intensive) - doporučuje se pro umývání silně zašpiněného nádobí (hlubší hrnce). Nádobí před umýváním není třeba oplachovat ani předmývat. 6. smysl zvolí teplotu vody od 60 do 70 °C.
 • Rychlé 40 °C - umývání mírně zašpiněného nádobí, na kterém nejsou zaschlé zbytky. Nádobí je umyté už za 30 minut. Při malém množství nádobí je tento program nejúspornější. Teplota vody: 40 °C (u úzkých myček teplota vody 35 °C).
 • Poloviční náplň - volba pro každodenní mytí nádobí. Každý z košů naplníte jen z poloviny a nemusíte čekat, než se zaplní plná kapacita myčky. Ušetříte tak až 20 % vody, času a energie.
 • Program sklo - umývání jemného skla a sklenic, které nesnesou příliš teplou vodu - Teplota vody: 40 - 45 °C
 • Tablet program - program vhodný pro používání tablet 2 v 1 / 3 v 1 / 4 v 1 / 5 v 1
 • Studené předmytí - opláchnutí nádobí, které se bude umývat později

Systémy proti vytopení

Myčky nádobí by měly obsahovat systémy proti vytopení (Aqua kontrol, Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd.), pracující většinou na principu zastavení přívodu vody do myčky a případném zadržení vyteklé vody.

Multizone

Vyšší třídy myček umožňují také pomocí funkce Multizone mytí jen jednoho koše při polovičním množství nádobí.

Odložený start

Možnost naprogramování času, kdy se má myčka sama zapnout.

Jet Dry, Turbo-Dry apod.

Systémy při sušení nádobí, které zaručují proudění vzduchu v prostoru a zajistí kondenzaci přebytečné vlhkosti, čímž se zvýší účinnost sušení.

Tablety a čisticí prostředky

Tablety a čisticí prostředky tvoří nutné příslušenství pro myčky nádobí. Některé myčky jsou uzpůsobeny všem druhům tablet, které jsou dostupné na trhu (2in1, 3in1, 4in1), podle toho jaké tablety tedy hodláte používat, musíte také volit myčku, která je schopná tablety plně využít a dobře zpracovat. Pakliže se rozhodnete pro tablety 4in1 není dobré si pořídit myčku, která je uzpůsobena pro tablety nižší. Pokud nepoužijete tablety, ale mycí prášky, pak využijte zásobníků, které zaručí, že mycí prostředek je vhodně uvolňován během programu mytí. Zásobníky jsou většinou dělené pro prášek na předmytí (pokud nemáte k dispozici dělený zásobník, nasypejte prášek pro předmytí rovnou do myčky) a prášek pro hlavní mytí, a zároveň sdružené se zásobníkem leštidla.

Leštidlo

Nezajistí jen lesk nádobí, ale hlavně rychlé stečení vody a tím vyšší účinnost sušení a ušetří nás od skvrn na nádobí, mělo by být doplněno přibližně po 20 mytích. Nezbytná je pro dobrou a dlouhodobou funkčnost myčky kontrola soli pro odvápnění. Většinou je kontrola soli hlídána signalizační kontrolkou na ovládacím panelu, jelikož nedostatek soli může způsobit poškození dekalcifikátoru. I sůl obvykle doplňujeme po 20- ti mytích.

Počet sad

Myčky jsou dodávány v různých vnitřních velikostech tak, aby vyhovovaly jak malým, tak i velkým domácnostem. Myčky nabízí prostor pro 15, 12, 9 nebo 5 standardních jídelních souprav. Jedna souprava = mělký, hluboký a dezertní talíř.

Účinnost mytí

Hodnota, která je získána porovnáváním umytého nádobí, při úplném obsazení myčky (dle specifikací výrobce), a teplotě mycí vody 60 °C. Následně se myčky dělí do skupin A až G, přičemž A je účinnost nejlepší.

Účinnost sušení

Hodnota, která vznikne porovnáním vysušeného nádobí při úplném obsazení myčky (dle specifikací výrobce). Dle počtu kapiček zbytkové vody se pak nádobí boduje a na základě výsledků několika měření je stanovena účinnost sušení.

Spotřeba vody

Ekvivalent k energii. I zde je dobré se snažit spotřebu minimalizovat.

Zaujala Vás nabídka kuchyní od firmy Nobilia?

Napište nám

 O nás

Nabízíme kompletní řešení vašeho interiéru, především kvalitních kuchyňských sestav od renomovaného německého výrobce NOBILIA®. Řešení na klíč od A-Z.
Rádi Vám poskytneme rady, či podporu při řešení návrhu Vaší kuchyně, nebo i celého interiéru Vašeho domova.

Kontakt

KUCHYŇSKÁ STUDIA
Praha 4
Praha 7
Tel: +420 720 533 089
e-mail: